הידרוצלה בילדים

מהי הידרוצלה? מה גורם להידרוצלה? וכיצד מתקנים?

מהי הידרוצלה?

הידרוצלה (מיימת האשכים) הנו מצב בו ישנה הצטברות של מים בשק האשכים, דבר אשר גורם לשק האשכים להיראות נפוח או מוגדל. הידרוצלה יכולה להתקיים באשך אחד או שניים, ובמידה והוחלט כי זהו הטיפול המתאים – ניתן לפתור את הבעיה בעזרת ניתוח אורולוגי.

מה גורם להידרוצלה?

בזמן ההתפתחות ברחם, נודד אשך העובר דרך תעלה מיוחדת (טוניקה וגינליס) אל שק האשכים. לאחר הלידה – בדרך כלל מתנוונת התעלה דרכה ירדו האשכים מהבטן לשק האשכים והחיבור נסגר. לעיתין, מתקיים מצב בו תעלת הטוניקה וגינליס אינה מתנוונת ונסגרת באופן מלא, החיבור בין שק האשכים וחלל הבטן ממשיך להתקיים, דרכו זורם נוזל מחלל הבטן לתוך שק האשכים, ונוצרים מים באשכים.

שני סוגים של הידרוצלה

האבחנה בין הידרוצלה מחוברת (כזו שעדיין מעבירה נוזלים מחלל הבטן לשק האשכים) לבין הידרוצלה שאינה מחוברת (כזו שרק לוכדת נוזלים קיימים ולא מעבירה חדשים) היא חשובה ביותר על מנת להחליט האם נדרש טיפול במצב, ומהו הטיפול המתאים. באופן כללי – במקרה של הידרוצלה מחוברת, מעיכת שק האשכים תוריד את הנפיחות באופן זמני, בעוד בהידרוצלה שאינה מחוברת מעיכה עדינה של שק האשכים לא תשפיע על הנפיחות. כמו כן, הידרוצלה מחוברת תשתנה בגודלה במהלך היום. מקרים בהם ההידרוצל אינו מחובר לחלל הבטן נפתרים בדרך כלל בכוחות עצמם לפני שהתינוק מגיע לגיל שנה. במקרים אלה יש צורך במעקב רופא עד להיעלמות המיימת. במידה וזו אינה נעלמת עד לגיל שנה – יהיה צורך בניתוח. מקרים בהם ההידרוצל מחובר עדיין לחלל הבטן דורשים ניתוח, וזאת מכיוון שהחיבור בין שק האשכים לחלל הבטן לא יעלם מעצמו.

ניתוח לתיקון הידרוצלה

במהלך הפגישה הראשונית עם המנתח, הוא יבחן בריאותו של הילד על מנת לאשר את קיומה של ההידרוצלה, והאם יש לבצע בדיקות נוספות פני התיקון. בביקור זה, המנתח יבחן את הסיכונים, יתרונות, חלופות, תוצאות וסיבוכים של אפשרויות הטיפול השונות. במדיה ואורולוג הילדים קבע כי יש צורך בניתוח.זה יבוצע בדרך כלל בהליך של יום אחד, כלומר המטופל מגיע והולך הביתה באותו היום. ניתוח הידרוצלה בילדים מבוצע תחת הרדמה כללית.

מהלך הניתוח

ניתוח תיקון הידרוצלה כולל ביצוע חתך מתחת לקו החגורה, הממשיך דרכו עד לחור בשכבת השריר. בשלב זה מוסרת בטנת ההידרוצלה משק האשכים, ונסגר הפתח המוביל לחלל הבטן בעזרת תפרים. הרקמות העמוקות יותר והעור נתפרים לאחר מכן בתפרים נמסים הנעלמים מעצמם.

לאחר הניתוח

לאחר ניתוח הידרוצלה המטופל יחווה מעט כאב אותו ניתן לרסן בעזרת תרופה לשיכוך כאבים ללא מרשם. מומלץ לנוח מספר ימים עד שבוע בבית, וכדאי להימנע מפעילות מאומצת מלאה לחודש.

שאלות ותשובות

כיצד מאבחנים הידרוצלה?

בדרך כלל מגלים הידרוצלה בבדיקה גופנית מדוקדקת על ידי אורולוג ילדים מומחה. בדיקות נוספות אינן הכרחיות.


האם ישנi סיבות נוספות לנפיחות בשק האשכים פרט להידרוצלה?

יכולות להיות סיבות רבות לנפיחות בשק האשכים, אחת מהנפוצות שבהן היא בקע מפשעתי. בנוסף - לעתין האשכים עצמם נעים מעלה ומטה בשק האשכים וגורמים למראה הנראה כמו הידרוצל אך אינו כזה.


האם תמיד יש צורך בניתוח?

לא. בילדים מתחת לגיל שנה, יש סיכוי של 70% שההידרוצלה תעלם מעצמה. רק אם ההידרוצלה ממשיכה להתקיים מעברלגיל שנתיים יידרש ניתוח.


האם הידרוצלה יכולה לחזור לאחר ניתוח?

הישנות של הידרוצלה לאחר ניתוח היא מאוד נדירה. עם זאת, ישנם מקרים קשים של הידרוצלה שעלולה להישנות לאחר ניתוח.

לקבלת ייעוץ והזמנת תור

מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם האפשרי.
לקביעת תורים ניתן גם להתקשר למספר: 03-5544077

 

  שם מלא

  טלפון
  אימייל
  בחירת תאריך מועדף
  תוכן ההודעה

  באיזה תחום רפואי ישנן הכי מעט רופאות?

  סקר שנערך לאחרונה בקרב רופאים בארה"ב מצא כי תחום האורולגיה הנו …

  בקרוב הרופא שלך יוכל להדפיס איבר גוף לפי דרישה

  מסט נוסף של כליות לכפות ידיים חדשות: מדפסות תלת מימד של איברי גוף ועצמות …

  דה וינצ'י: הרובוט שמשנה את עולם הרפואה

  ניתוחים רובוטיים נכנסו לשימוש נרחב במרכזים רפאויים בישראל של השנים …